RE/MAX Permanentia

Investice do nemovitosti

Proč je dobré investovat do nemovitosti? Jakou bych měl vybrat?

Proč je dobré investovat do nemovitosti?

Investicí do nemovitosti můžu získat například toto:

Bezrizikové zhodnocení vložených prostředků

Minulost ukazuje, že investovat do nemovitosti je dobrý způsob, jak hodnotit prostředky a chránit je proti inflaci. Ukažme si to zjednodušeně na konkrétním příkladu. V roce 2009 byli dvě rodiny a každá z nich měla našetřeno 1.400.000 Kč, ale každá s těmito prostředky naložila jinak.

  • První se rozhodla uložit své peníze do banky nebo někam jinam kde jim nabídli vyšší výnos a peníze zhodnotili 8 % úrokem (záměrně je to přestřeleno, tak velké výnosy jsou s velkou mírou rizika). Po 10 letech v roce 2019 tak měli po zdanění úroků cca 2.780.000 Kč
  • Druhá rodina si ten rok koupila byt 1+1 v Brně v žádané lokalitě právě za 1.400.000 Kč. Po 10 letech tedy v roce 2019 byl prodejný za minimálně 2.500.000 Kč.

Protože ho v průběhu 10 let pronajímali za průměrně 7.800 Kč/měsíc (po odečtení daně z příjmu), přišlo jim na účet za tu dobu 936.000 Kč. Celkem mohli po 10 letech mít 3.436.000 Kč, a to mohli peníze utržené za nájem ještě průběžně investovat.

Nejde jenom o to, že investicí do nemovitosti dosáhne člověk většího a bezpečnějšího výnosu, ale hodnota nemovitosti bude vždy poplatná dané době. Nevlastníte jenom čísla na účtu, ale skutečnou hmatatelnou hodnotu !!!

Zajištění příjmu na důchod

Lidé si dnes spoří na důchod, ale upřímně, kolik si toho za naspořené peníze koupíme za 20, 30, 40 let? Možná s vypětím sil dáme měsíčně stranou (do nějakého fondu) na důchod 2.000 Kč oni nám to nějakým drobným úrokem zhodnotí a my můžeme za 20 let zjistit, že průměrná mzda je 180.000 Kč a že rohlík stojí 23 Kč. Budeme rozčarovaní z toho, že za peníze „navíc“ k důchodu si v podstatě nic nekoupíme. Smutné … Vývoj samozřejmě nelze přesně předpovědět, ale podívejme se zpátky o 20, 30 let a pochopíme.

Zde lze provést v zásadě 2 varianty:

  • Mám celou částku na koupi nemovitosti.
  • Mám pouze část prostředků (alespoň 20 % z ceny nemovitosti)

Předpokladem je, že mám na odchod do důchodu ještě nějaký čas, který mně postačí na splacení hypotéčního úvěru. Není čeho se zase až tak bát, protože na splátky si finance značnou měrou opatříme z pronájmu nemovitosti. Opět konkrétní příklad.

  • Je mně 40, mám našetřeno 600.000 Kč. Byt 1+1 v Brně seženu za 2.500.000 Kč. Banka mně půjčí pouze 2.000.000 Kč. Při koupi zaplatím ještě 100.000 Kč jako 4 % daň z nabytí nemovitosti. Můj odchod do důchodu je v 65 letech, tak budu splácet 25 let cca 9.000 Kč měsíčně. Byt v pohodě (po odečtení daně z příjmu) pronajmu za 8.000 Kč a 1.000 Kč k tomu přidám z výplaty.
  • Dá se předpokládat, že ceny nájmů porostou, a tak splácení hypotéky bude pro mě čím dál menším problémem a budu pravděpodobně schopen splatit vše dříve.
  • A kolik tedy budu mít „na přilepšenou“ k důchodu? Určitě to bude značná část z průměrné měsíční mzdy v té době, protože cena nájmů bude v čase kopírovat výši příjmů.
Spoření pro moje děti až vyrostou

Moji rodiče mně i mému bratrovi od malička spořili, abychom až nám bude 18 let, měli na koupi družstevního bytu. Po 18 letech kdy takto šetřili s vypětím sil se za naspořené peníze dal pořídit tak akorát starý ojetý Žigulík. V té době už nejmenší byt 1+1 stál šestinásobek naspořené částky. Poučení, které jsem si z toho vzal je, že pokud chci dětem pomoci s budoucím zajištěním bydlení, musím už teď investovat do nemovitosti místo, abych nesmyslně ukládal peníze do banky.

Jakou nemovitost bych měl vybrat?

To záleží na různých faktorech. V prvé řadě musím vědět, kolik na ni mám, jestli ji budu chtít celou zaplatit z vlastních prostředků nebo chci nákup kombinovat s hypotékou. Tak jako tak obecně platí, že se snáze a v lepším poměru ke kupní ceně pronajímají malé byty o velikosti 1+1, 2+kk. Je velký rozdíl mezi tím, jestli koupím byt v Brně, Praze nebo někde na malém městečku. Zajímavé někdy je, že se dá byt na malém městečku pořídit za polovinu ceny bytu ve větším městě, ale nájemné může být ve výši 70 % toho, které bych dostal za dvojnásobně dražší byt. Proto si musím ujasnit, zda při investici preferuji co největší výnos nebo počítám do budoucna i s tím, že byt poslouží mým dětem nebo vnoučatům. Za dobrou investici se dá považovat 4 % roční výnos a více, tzn. Že se mně investice vrátí za 25 let a méně.