Na tyto otázky samozřejmě neznám odpověď a nezná je s jistotou nikdo. Lidé vymýšlí různé odpovědi a některým se pravděpodobně podaří trefit do reálného scénáře, který bude následovat.
Kvůli tomu ale nepíši tuto úvahu, ale píši ji z jiného důvodu a to proto, že chci, aby se z toho lidstvo poučilo (je-li to možné).
Nejprve krátké shrnutí faktů a událostí, které se do dnešního dne staly:
Jestli se tomu dalo předejít o tom nebudu spekulovat, ale poučení vidím celkem jasné.
Většina světové populace má dnes svůj imunitní systém ve velmi špatném stavu, a to díky důvěře ve zdravotní systém (lékaře, antibiotika, …), který nemalou měrou k takovému stavu přispěl. Místo aby ve většině případů nechali lékaři tělo zabojovat a vytvořit si tak do budoucna protilátku, aby se ta samá nemoc nemohla opakovat, celá desetiletí systematicky lidem jejich imunitní systém likvidovali. Tím nechci tvrdit, že nejsou i případy kdy by to bez léků člověk nepřežil. Proč se to všechno děje?
Odhaduji proč. Léčení lidí a farmaceutický průmysl je totiž moc dobrý obchod. Za zdraví jsou lidé ochotní zaplatit takřka cokoli, a navíc je i státem zaručený výběr peněz do zdravotních pojišťoven. No a čím více se to točí (více návštěv lékařů, více prodaných léků), tím lépe. Kdyby farmaceutický průmysl přiznal, že různé látky obsažené v lécích a léčivech jsou dostupné v těch a těch potravinách nebo zdrojích, přiznal by svoji nadbytečnost a přišel by o obrovské zisky.
Poučení? Kdo chce do budoucna normálně fungovat, ať nechodí s každou bolístkou k lékaři a nenechá si předepisovat antibiotika. Raději ať je doma třeba s horečkou (při zvýšené teplotě náš imunitní systém lépe bojuje, a naopak je při ní více ochromen nepřítel v těle) a nechá bojovat svůj imunitní systém. Časem prodělá většinu nemocí, které tu s námi byly a budou a do budoucna už jen tak něco nechytne.
Je třeba si uvědomit, že v uzdravování hraje velkou roli psychika. Nechat se strašit od lékařů, že bez antibiotik to nezvládneme není na místě.
Poučení? Možná jenom zamyšlení nad tím, že některá rozhodnutí, regulace a nařízení, která se snaží EU plošně prosadit jsou spíše ke škodě.
Poučení? Vláda každé země by měla usilovat o maximální soběstačnost alespoň v základních věcech. Jak toho dosáhne? Docela jednoduše. To, co jsou schopné vyrobit nebo vyprodukovat místní firmy, třebaže o něco dráž, než ze zahraničí se bude podporovat tak, že na jakékoli dovezené zboží bude takové clo nebo daň, že se to dovážet nevyplatí. Ale to bychom nesměli být v EU kde něco takového v rámci zemí EU není možné (kdo ví proč?). Celé slavné centralizované velkovýroby, kdy se pak produkt rozváží na velké vzdálenosti a ekologie dostává na frak, jsou cestou do záhuby. Stane se jeden problém a nebude nic. Když bude podporovaná lokální malovýroba a něco se stane, žádná tragédie s dodávkami.
Myslím, že je to přehnané. Nejsou u nás lidé, kteří chodí spát hladoví. Pravděpodobně si budeme muset odříci některé požitky, ale vždyť o nic nejde, pro život je důležitých jenom několik málo nezbytností.
To, že jde ekonomika dolů ukazuje na závislost naší země na druhých. Čteme titulky „Amerika jde ke dnu, my půjdeme s ní“ apod. Mnozí tvrdí, že se bez EU neobejdeme, protože k nám přichází spousta peněz z jejího rozpočtu. Odkud se v tom rozpočtu berou? Že by Němečtí nebo Francouzští obyvatelé dobrovolně podporovali ostatní země? To asi ne, ale ty finance tam připlují právě díky tomu, že jsme se podřídili diktátu a nerovným podmínkám (zemědělec v Německu má úplně jiné dotace než zemědělec v ČR, a přitom mají oba stejné vstupy a stejné ceny za produkt co dostanou). Vypadá to jako by nám někdo z EU dával velké peníze do rozpočtu, které ale předtím na nás vydělal tím, že jsme se podřídili jeho diktátu.
Poučení? Naučme se být spokojení, když máme základní věci k životu, a hlavně dobré mezilidské vztahy. Nevěřme všemu, co se nám předkládá. Pokud bychom nebyli v EU a naše vláda by zákonně ochránila náš trh a naše podnikatele (a je vidět, že když jde do tuhého, tak jsou zákony schválené hned druhý den), tak by se v budoucnu něco jako nedostatek něčeho nemohl stát, protože by to naši lidé dokázali bleskově vyrobit.
Závěr? Nechtěl jsem psát nic negativního, tak to tak snad nepůsobilo. Co si myslím o otázkách v úvodu? Asi bude současný stav ještě nějakou dobu trvat. Získání kolektivní imunity je podle mého názoru nezbytné a nevyhnutelné. Budeme se muset smířit s tím, že nepojedeme na dražší dovolenou do zahraničí a naučíme se radovat z věcí, které nestojí peníze.
Ceny nemovitostí půjdou … to samozřejmě nevím, ale jedno vím, že banky budou dál půjčovat, a to za takový úrok, aby to bylo pro lidi přijatelné, protože s toho žijí. Když bude málo zájemců o hypotéky, úroky budou klesat, když tomu bude naopak, úroku půjdou nahoru (bylo tomu tak v podstatě vždycky, je to otázka poptávky a nabídky).
Vždycky je lepší vlastnit něco hmatatelného než mít čísla na účtu, a cena nemovitostí bude kopírovat kupné sílu obyvatel.
Všechno to přejde a my to ustojíme. Otázkou ale je: Poučíme se z toho?
PS: Všechno to jsou mé názory a osobní zkušenosti se kterými nemusíte souhlasit, nikomu je nevnucuji. Každý z nás vnímá svět jinak. Někdy je možná lepší nad tím nepřemýšlet a raději moc nevědět. Zajímavou myšlenku k tomu napsal Šalomoun (zapsáno v Bibli u Kazatele 1:18) „Velká moudrost totiž přináší velké trápení, takže komu přibývá poznání, tomu přibývá bolest.“
Napadnul mě námět na příští úvahu:
Svět, v němž bohatnou lidé, kteří nevytváří hodnoty
Tak snad někdy příště