RE/MAX Permanentia

Nemovitostní trh v lázeňských městech ožívá

V posledních letech se trh s byty v českých lázeňských městech zotavuje z epidemické krize, která postihla celou Evropu. Situace v lázeňských destinacích je velmi specifická a klíčovými faktory, které ovlivňují poptávku a ceny nemovitostí jsou především sezónnost, rozsah a zaměření poskytovaných služeb a také podpora lázeňské péče ze strany státu. V posledních měsících se však zvyšuje zájem o nemovitosti především v Karlových Varech, Teplicích, Poděbradech nebo Luhačovicích. Důvodem je možnost investice a následného pronájmu a také zajímavá kvalita místa pro život.

Většina lázeňských měst se potýká s nedostatkem nových bytových projektů, což má za následek rostoucí ceny bytů a nájemného. Na druhou stranu, v některých městech, jako je například Karlovy Vary, dochází k výstavbě nových bytových komplexů a developerských projektů, které mají za cíl zvýšit nabídku bytů a uklidnit trh.

Po letech dramatického růstu cen nemovitostí v Karlových Varech, které zapříčinili investoři z Ruska došlu v roce 2014 k zahájení výprodeje a poklesu cen.  V souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině a následnými sankcemi se v nabídce realitních kanceláří objevilo mnoho bytů ruských majitelů k prodeji za sníženou cenu. Současně bylo v posledních letech postaveno několik nových projektů, které nabízejí moderní bydlení v atraktivních lokalitách. Většina z těchto projektů se soustředí na bytovou výstavbu střední a vyšší třídy.

„V posledních měsících pozorujeme zvýšený zájem o nákup bytů jako investice nebo pro individuální rekreaci. Karlovy Vary poskytují nejen sezonní lázeňskou péči, ale díky blízkosti lyžařských areálů, například na Klínovci, se stávají místem pro celoroční rekreaci, což zvyšuje jejich atraktivitu i ekonomický potenciál. Ceny bytů v nově postavených projektech se pohybují v rozmezí 60 až 120 tisíc korun za metr čtvereční,“vysvětluje Alexander Mizjuk majitel realitní kanceláře RE/MAX Glorion.

Průměrná cena novostaveb ve vybraných lázeňských městech za metr čtvereční

Město

2021

2022

2023

Karlovy Vary

50.000 – 80.000

55-000 – 110.000

60.000 – 120.000

Mariánské Lázně

47 000

65 000

62 000

Teplice

40 000

55 000

50 000

Třeboň

57 000

90 000

82 000

Poděbrady

80 000

85 000

95 000

Luhačovice

90 000

95 000

95 000

Česko

76 000

85 000

95 000

Zdroj: Cenovamapa.cz / RE/MAX

Podobný osud zažívaly v předchozích letech také Teplice, který byly v minulosti oblíbenou destinací klientely z arabských zemí. Češi objevili lázně na severu Čech především po koronavirové pandemii, kdy bylo možné využít vouchery na léčebné pobyty. Stejně jako v Karlových Varech i zde investoři vyhledávají nemovitosti ke krátkodobému pronájmu. Ceny novostaveb se zde pohybují okolo 50 tisíc korun za metr čtvereční. V posledních třech letech ceny novostaveb i nájmů mírně rostly a v letošním roce klesají.

„Teplice jako lázeňské město dlouhodobě generovaly vysokou poptávku po nemovitostech pro rekreační účely. V posledních letech se však město rozvíjí také jako průmyslové centrum, což vede k růstu počtu obyvatel a zvyšování poptávky po bydlení. Zároveň se v Teplicích staví nové bytové domy, které nabízejí moderní a vybavené byty, které jsou vyhledávány především investory“ popisuje situaci Milan Vršecký z RE/MAX Synergy.

Poděbrady jsou známé jako přitažlivé místo k bydlení díky své poloze v blízkosti Prahy a svému příjemnému prostředí. Nabízejí širokou škálu bytů a domů k pronájmu a k prodeji. Díky svému termálnímu prameni a lázeňskému resortu jsou také oblíbenou destinací pro rekreační bydlení a léčebné pobyty. Město má dobrou dostupnost do Prahy, což je důležitý faktor pro ty, kteří pracují nebo studují v hlavním městě.

„Ceny domů a bytů v Poděbradech jsou výrazně vyšší než v okolních městech jako je Kolín nebo Nymburk, které se nachází také v dobré dopravní dostupnosti hlavního města. Nový byt můžete v Poděbradech pořídit v průměru za 95 tisíc korun za metr čtvereční, což je cena srovnatelná s okrajovými částmi Prahy.  Vyšší ceny jsou zde dány především atraktivitou lázeňského prostředí a vysokou kvalitou života. Velký boom zažil realitní trh především v letech 2016 až 2021 a nyní se zájem opět pozvolně vrací,“ vysvětluje Zuzana Beňová z RE/MAX G8.

Moravské lázně Luhačovice se také dlouhodobě vymykají obvyklé cenové hladině ve Zlínském kraji. Zájem o nemovitosti k bydlení i rekreaci je dlouhodobý a ceny bytů v novostavbě nebo kvalitně opravené původní zástavbě dosahují až 95 tisíc korun za metr čtvereční. Zatímco v jiných městech kraje je to až o třetinu méně.

„Kromě nákupu nemovitostí na pronájem slouží Luhačovice pro mnoho lidí jako stabilní zázemí pro rekreaci a druhé bydlení. Zájem o tuto lokalitu se projevuje i v cenách starších nemovitostí, které jsou dražší než v okolních městech. Lázeňské prostředí a vyhlášená architektura usazená v krásné přírodě zákazníky přitahuje,“ vysvětluje Michal Malaník z RE/MAX Via, který dlouhodobě prodává nemovitosti ve Zlínském kraji.

V obecné rovině se trh s byty v lázeňských městech považuje za stabilní a relativně výnosný, což může být zajímavé pro investory, kteří hledají dlouhodobé investiční příležitosti. Z hlediska cenové dostupnosti se pohybují nemovitosti v lázeňských městech kolem celostátního průměru s výjimkou prémiových nemovitostí, které například v Karlových Varech výrazně překračují běžné ceny a blíží se například Praze.

Podle dat agentury CzechTourism v roce 2022 přijelo do lázní v Česku víc než 842 tisíc hostů, převážnou většinu tvořili domácí návštěvníci, kterých bylo téměř 550 tisíc. Po poklesu v covidových letech, který činil přibližně 35 % se celkový počet hostů již přiblížil k číslu v roce 2019. Ztráta zahraniční klientely byla přesto citelná. Celkový počet nerezidentů pořád nedosáhl hranice 300 tisíc.

 Celkový počet přenocování v lázeňských zařízeních v roce 2022 činil téměř 6 miliónů. V porovnání s referenčním rokem 2019 byl pokles přenocování pořád citelný a to o víc než 20 %. Uvedený pokles je procentuálně vyšší než u příjezdů, což způsobila i kratší doba pobytu - přibližně o 1,5 noci.

Téměř 70 % zahraničních návštěvníků v roce 2022 tvořili hosté z Německa. V porovnání s předpandemickým obdobím vypadli z žebříčku top deseti zemí Čína a Tchaj-wan. Ze známých geopolitických příčin byl zaznamenán citelný pokles u hostů z Ruska.

Téměř 65 % všech lázeňských hostů mířilo do Karlovarského kraje 545 594, což představuje v porovnání s rokem 2019 takřka identické číslo.  V dalším pořadí se umístili s velkým odstupem Zlínský kraj a Olomoucký kraj.

Autor: Milan Zeman