RE/MAX Permanentia

Provize RK

Kdo platí provizi za služby realitní kanceláře a kolik?

Při prodeji nemovitosti

Dnes se nejčastěji setkáváme s tím, že provizi platí kupující. Je to tak správně? Určitě ne, provizi by měl naopak platit prodávající, protože ten si realitní kancelář najal a ta hájí jeho zájmy. Realitní makléř si nemůže brát odměnu od toho za něhož „nekope“. Neumím si představit co RK, která chce provizi po kupujícím, píše do faktury.

Provize naší RK se řeší individuálně dle hodnoty nemovitosti a předpokládané investice do marketingu prodeje. Obvykle se pohybuje mezi 3 až 5 %.

Při pronájmu nemovitosti

Tady je to obdobná situace. Setkáváme se s různými zvyklostmi, kdo platí provizi RK. Některá RK si bere provizi od nájemníka, některá od majitele i od nájemníka a ti uvědomělejší vědí, že si nemůžou brát provizi od toho pro nějž nepracují a berou ji pouze od majitele.

Tak to děláme i my a výše provize je 10 % z měsíčního nájmu. Provizi účtujeme majiteli čtvrtletně za předpokladu, že nájemník řádně platí nájem. To nás motivuje nalézt opravdu spolehlivého nájemníka.

Když si chci koupit nemovitost

Zde může nastat několik situací:

Chci, aby mně RK hledala nemovitost zdarma

Ano tato varianta existuje. Vaše poptávka bude zadána do systému RE/MAX a když se spáruje dle daných požadavků, budou Vám zasílány nabídky ze sítě RE/MAX. To lze provádět zdarma, protože se o odměnu od prodávajícího podělí makléř, který 

Chci, aby pro mě RK aktivně hledala nemovitost dle mých požadavků kdekoli to bude možné

Tato varianta je samozřejmě zpoplatněna a zasmluvněna, protože zabere makléři poměrně hodně času. Výhodou je, že makléř hájí vaše zájmy a při vyjednávání s prodávajícím „kope“ za Vás. Mnohdy je schopen vyjednat lepší cenu, a tak se vyplatí za službu zaplatit. Odměna může být 1 % nebo procenta z vyjednané slevy.

Našel jsem si nemovitost sám a chci bezpečně provést koupi

Je dobře se obrátit na někoho nezávislého, kdo ví jak na to. Dá se domluvit na rozumné ceně.